Berlin Türkiyemspor, 40. kuruluş yılını kutladı

Berlin Türkiyemspor, 40. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Berlin Katzbach Stadı tarihi bir gün yaşadı. 40. Yılını kutlayan Türkiyemspor sahasında 1.FC Union’u konuk etti. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de gurbetçiler tarafından kurulan Berlin Türkiyemspor’un 40. yıl dönümü kutlamasına Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Ufuk Gezer,  Berlin Büyükelçiligi  Müsteşar Süalp Erdoğan, Berlin Büyükelçiliği Görevlisi Hikmet Güvenç Türk Alman İşverenler Birliği Başkanı Remzi Kaplan, Türkiyemspor eski başkanlarından Hikmet Ceylan, Kadir Aslan, Celal Bingöl, Şenol Akkaya, eski oyuncu ve yöneticiler de katıldı.

Almanya’da gurbetçilerin kurduğu ve 1980’li yılların sonlarında futbolda ülkede kendinden söz ettirmeye başlayan Berlin Türkiyemspor Kulübü 40. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Kreuzberg semtindeki Katzbach Stadı’nda düzenlenen kutlamaya, kulübün eski oyuncu ve yöneticilerinin de yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.

Almanların da yoğun ilgi gösterdiği kutlama çerçevesinde Berlin Türkiyemspor ile Almanya İkinci Futbol Ligi takımlarından Union Berlin arasında bir dostluk karşılaşması yapıldı. Ayrıca 1980’li ve 1990’lı yıllarda kulüpte forma giyen eski futbolcular arasında bir müsabaka da oynandı.

Kulübün başkanı Durmuş Matur, yaptığı açıklamada, Berlin Türkiyemspor’un Berlin’de yaşayan Türklere entegrasyon açısından önemli katkılar sağladığını, diğer taraftan kulüpte yetişen birçok futbolcunun Türkiye’deki üst liglerde forma giydiğini belirtti.

Kulübün eski başkanlarından iş adamı Remzi Kaplan da bu kutlamada 40 yıl boyunca kulüpte bir şekilde görev alanların bir araya geldiğini ifade ederek, Berlin Türkiyemspor’un geçmişte gençleri sokaklardan alarak futbol oynamaya teşvik ettiğini, bu yönüyle Berlin’de önemli bir görev üstlendiğini dile getirdi.

Kaplan, Türkiyemspor’un Türkiye’den Berlin’e gelen insanların tümünü kucakladığını vurgulayarak, “Türkiyemspor, buradaki gençliğe, topluma ve futbola emek verdi.” şeklinde konuştu.

Kulübün eski futbolcularından Kazım Binici de 1980’li yılların sonunda ve 1990’lı yılların başında Berlin Türkiyemspor’un futbolda önemli başarılar elde ettiğini belirterek, o dönemde insanların Türkiyemspor’un maçlarına gitmek için pazar günlerini iple çektiğini anımsattı.

Türkiyemspor’un başarılarıyla burada yaşayan Türklerin öz güven kazandığını ifade eden Binici, kulübün başarısının bu yönüyle çok önemli olduğunu kaydetti.

1978 yılında “Kreuzberg Gençler Birliği” olarak kurulan, 1983’te ismi “BFC İzmirspor” olarak değiştirilen ve 1987’de “Berlin Türkiyemspor” ismini alan kulüp, 1990’lı yılların başında 3 kez Berlin Kupası’nı kazarak Almanya Kupası ilk turunda Berlin kentini temsil etmişti.

1987-1995 yıllarında Almanya 3. Futbol Ligi’nde mücadele eden ve bünyesinden birçok futbolcu çıkaran Berlin Türkiyemspor, yaşadığı sıkıntılardan dolayı 7. Lig’de (Landesliga) mücadele ediyor.

ha-ber.com/M. Sefa Doğanay/Orhan Önaldı