Bremen´de 19 Mayıs kutlandı

Ulusal Kurtuluş Savaşının Başlangıcının 99.Yildönümü 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı iki etkinlikle kutlandı.

Bremen Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen kutlama etkinliklerinden ilki, ´´19 Mayıs 1919´un Tarihimizdeki Önemi´´ başlığı altındaki konferansla, Hotel Westfalia´da gerçekleşti. 

Konferansın konuşmacısı E. Amiral Türker Ertürk, gemi gezisi şeklinde yapılan ikinci kutlamaya da onur konuğu olarak katıldı.

Konferansta ve kutlama- gemi gezisindeki konuşmasında 19 Mayıs 1919´u anlamak için bir paylaşım savaşı olan 1. Dünya Savaşı’nı iyi bilmek gerekir diyen Ertürk, ‘Emperyalistler amaçlarına ulaşabilmeleri için zaman zaman dini duyguları da kullandılar. 

Dünyadaki teknolojik ve kültürel gelişmelerin gerisinde kalan Osmanlı İmparatorluğu’nda kaybetmeye mahkûm olmuştur. Mustafa Kemal Samsun´a hareketinden önce aylarca İstanbul’da hazırlıklar ve görüşmeler yaptı. Hiçbirisi tesadüfi olmadı. Tarihimizden ders çıkartmalıyız. Çocuklarımızı sorgulayan, özgür insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Ülkemizde üretim yapamıyor, marka yaratamıyorsak geleceğimiz iyi olmaz. Halkımız geleceği kurtarmak için, bu yönde tercihler yapmalı, kararlılık göstermeli ve her türlü yanlışa dur demelidir. Saygın insanlar olmak için bilen ve üreten konumunda olmak gerekir’ şeklinde konuşmasını tamamladı.

Kutlamalarda Bremen ADD adına katılımcıları selamlayan ve açış konuşmalarını yapan dernek 2. Başkanı Recep Ali Tüfek, „Bu etkinliklerle tarihimizi özellikle gençlerimize anlatmayı amaçladık. Kutlamalar basta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimize olan sevgi ve minnet duygularımızın bir ifadesidir. Demokratik, laik sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yurt dışındaki bizlerin bir övünç kaynağıdır. 19 Mayıs 1919´un birliktelik yaratan karakterine olan güvenle ve inançla, gelecek sene 100. yıldönümünü kutlayacağız “dedi.

ha-ber.com/Bremen