Nuri Karademirli rahmet ve sevgi ile anıldı

Berlin Türk Musikisi Konservatuvarı BTMK kurucus Nuri Karademirli ölümünün beşinci yılında muhteşem bir konser ile anıldı ve Halime Kardemirli’yi sevenleri yalnız bırakmadı.

Rathaus Reinekendorf  Ernst Reuter Saal salonunda düzenlenen anma konserine Berlin Başkonsolos Yardımcısı Erdinç Evirgen, CDUlu politikacı Emine Demirbüken-Wegner, TBB Sözcüsü Ayşe Demir ve Yönetim Kurulu Üyesi Safter Çınar, dernek, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda müziksever katılarak güzel bir konser izleme fırsatı buldu.

Nuri Karademirli anısına düzenlenen konser öncesi gecede sahneye çıkan CDU`lu politikacı Emine Demirbüken-Wegner hatıralarını anlattı ve konuşmasında şunları söyledi:

„ 1980 yılından beri tanıdığım saygıdeğer hocamız Nuri Karademirli 1992 yılında bana Berlin’de bir Türk müziği üniversitesini kurmak istediğini amacının bizden sonraki nesillere Türk kültüründen bir parça miras bırakmak, aynı zamanda da iki kültür arasında köprü kurmak. Bunu çocuklarımız ve gençlerimiz için, ailelerimiz için başarmak istiyorduk.

Biz müziğe yeteneği olan çocuklarla gençlerin yönlendirilmesini istiyorduk. 1980’li yılların başında kurulan ilk Türk Sanat Müziği Korosu ile doğduğumuz şehirden çok uzakta bulunan Berlin’e kültürel mirasımızı akıtmaya başlamıştık. Nuri Karademirli ve onunla birlikte birçok kişi beste ve güftelerle ilgileniyordu. Maalesef Müzik üniversitesi için ilgili yerlerden müsaade alamadık fakat mücadelemizi elden bırakmayarak nihayet 1998 yılında Berlin Türk Musikisi Konservatuarı için tamamlayıcı Müzik Okulu statüsünü alana kadar mücadeleyi bırakmadı.

Konservatuar çalışmalarını uluslararası sanatçılarla uluslararası platformlarda sürdürerek yetenekli müzisyenler yetiştirme konusunda da çok başarılı oldu. Nuri Karademirli muhteşem bir insandı. Aynı zamanda yetenekli bir müzisyendi. Türkiye sahnelerinde udu ile çok sayıda tanınmış sanatçıya eşlik etti Onu ne yazık ki çok erken kaybettik. Erken aramızdan ayrılması hepimizi derinden üzdü. Halime Karademirli, birlikte çıktığı yolculuğu devam etti. Bugün itibariyle Türk Musikisi Konservatuarı’nda şimdiye dek 6000 öğrenci eğitim gördüğünü, bu ışık doğrultusunda yol gösterici olan hocamız Nuri Karademirli önünde saygıyla eğiliyorum “.

İki bölümden oluşan Nuri Karademirli anma konserinde Şefi Hamdi Demircioğlu Yönetimi’nde gerçekleştirilen konserin ilk bölümünde koro halinde okunan eserler arasında „Karşıyaka`da İzmir’in gülü, „Kürdilihicazkar peşrevi, “Sen beni bir buseye ettin feda, “Meftunun oldum oldum ey vechi-ahsen, „Şen gözlerine neşe veren, birbirinden güzel eserler dile getirildi.

İkinci bölümün başında Usta Nuri Karademirli’nin kızı, Solist Sinem Karademirli Özyavuz, rahmetli gazeteci Ayhan Aydın`ın bir şiiri ve babasının bestesi olan „Seni ne kadar çok sevdim “eserini seslendirirken, başta anne Halime Karademirli ve izleyicileri duygulandırdı. 

İkinci sırada sahne alan genç müzisyen solist Hakan Erkaraman, „Güller arasında seni bensiz gören olmuş “sarkışından sonra koronun okuduğu eserlerle ikinci bölümde son buldu. Konser sonrası salonunu dolduran müzik sever seyirciler sanatçılarımızı ayakta alkışladılar.

Konserin sunuculuğunu Lamiye Özal yaptı. Sanatçılara eşlik eden müzisyenlerimizden Keman: Enes Nasuhoğlu, İrem Elif Kaya, Mert Öztürk, Tamer Gözalan, Ud: Cengizhan Özmen, Enver Mete Aslan, Ferruh Sencan, Kanun: Ömer Kaan Özdağ, Adile Karpuzcu, Mert Demircioğlu. Cello: Mert Öztürk. Ney: Serkan Nacak. Ritim: Oray Yay.

Koro Sanatçıları: Aras Diren, Özdem Özer Bath, Tülay Barut, Yusuf Çatak, Özlem Zengin, Serkan Eier, Ahmet Tunga, Yüksel Soylu, Dicle Soylu, Meltem Ece Poyraz, Şengül Yazar, Alara Bağrıaçık, Sinem Karademirli Özyavuz, Can Ulus, Meltem Kınacı Kazancıoğlu, Sevnur Gürel, Ceren Yılmaz, Aslı Öztürk, Aslan Gediman, Pınar Tunar, Gürsel Sermin, Ceyda Çatak, Sinem Şekerer, Hakan Erkaraman, Dilhan Görgün, Bilgün Kaya, Meral Dursun, Ertan Doğancı, Nilsu Durgun, Arzu Becerik, Hülya Bayram, Ayfer Küçük, Şahin Yücel Filiz Durmaz, Kezban Gökalp ve Turna Şimşek.

ha-ber.com/Orhan Önaldı