Berlin Başkonsolosluğu Meslek Eğitim Fuarı düzenledi

Türk-Alman Meslek Eğitim Fuarı Berlin Başkonsolosluğu Mustafa Çelik ve Federal İş Ajansı Berlin Başkanı Bernd Becking tarafından ortaklaşa düzenlendi.  Ayrıca önümüzdeki yıl için de birlikte protokol imzalandı.   

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Berlin’de yerleşik büyüklükteki 40`a yakın şirket, kurum ve kuruluşun temsil edildiği etkinlikte gençler aileleriyle birlikte Berlin’deki meslek eğitim olanakları hakkında yetkili kişilerden bilgi edinme imkânı buldular. 

Bazı katılımcı firmalar ise gençlerimize doğrudan başvuru imkânı sağladılar.

Berlin Başkonsolosluğumuz ve Federal İş Ajansı tarafından ortaklaşa düzenlenmekte birlikte diğer kuruluşlarda desteklerini esirgemediler. Fuara Türk Hava Yolları, BWK Meslek Eğitimi Okulu, AOK, Polis, Posta Şirketleri gibi önemli büyük kuruluşların yanı sıra orta ölçekli Türk ve Alman şirketleri de katıldı.

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik yaptığı açıklamada Almanya’da doğup büyüyen Türk gençlerinin meslek eğitimine zaman zaman bilgisizlikten kaynaklanan nedenlerden yeteri kadar önem vermediğini söyledi.

Çelik, „Berlin Başkonsolosluğu olarak dördüncüsünü düzenlediğimiz bu fuara gençlerimizi meslek eğitimi sunan önemli firmalar temsilcileriyle bir araya getirerek birinci ağızdan bilgi edinmelerini sağlamayı amaçladık “dedi.

Federal İş Ajansı Berlin Başkanı Bernd Becking de Berlin Başkonsolosluğu ile birlikte düzenledikleri bu etkinliği çok önemsediklerini dile getirdi. Berlinli işletmeler olarak gençlere iyi birer meslek eğitim imkânı sağlamak istediklerini vurguluya Becking, bunun hem Berlin ekonomisinin hem de gençlerin yararına olacağının altını çizdi. 

Bu sene halen çok sayıda meslek eğitimi alanı olduğunun bilgisini verirken, gençlerin bundan yararlanmasını dile getirdi.

Ayrıca Konsolosluk bahçesinde meslek eğitimi çerçevesinde misafirlere müzik eşliğinde çeşitli yiyecek, içecek ikram edildi.      

ha-ber.com/Orhan Önaldı