EKSİKLİKLER GÖRDÜK

Berlin’de “Türk Topluluğu” adı altında yeni bir dernek kuruluyor. Berlin Türk Cemaati Genel Sekreteri Celal Altun “Türkische Gesellschaft für Soziale und Politische Lösung” olarak Almancaya çevrilen “Türk Topluluğu”na şu ana kadar yirmi kişinin katıldığını açıkladı. Yeni oluşumun Berlin Türk Cemaati’nde son haftalarda gündeme oturan seçim ve yönetim değişiklikleriyle ilgisi bulunmadığını ifade eden Altun, "Türk Topluluğu"nun gözlenen eksiklikleri gidermeyi hedeflediğini söyledi.

BİRLEŞTİRİCİ OLACAĞIZ 

celalaltunintro.jpgYeni derneğin hem sağa hem de sola açık liberal bir yapısı bulunduğunu söyleyen Altun şunları söyledi: “Sosyal ve siyasal alandaki açıkları kapatmak ve sorunların üstüne gitmek istiyoruz. Bu amacımıza ulaşmak için de asgari müştereklerde birleşmeyi ve birleştirici olmayı amaçlıyoruz. Yapmayı planladığımız çalışmalar arasında gençlik ve eğitim konuları başta geliyor. Gençlerin, Almanya’da günlük yaşamlarını yönlendirmekte sıkıntılar yaşadıklarını, suç olaylarına karışan gençlerle ilgilenilmediğini gözlüyoruz ve bu tür sorunların üstüne gitmekte kararlayız. Meslek eğitimi konusunda da çalışmalar yapacağız. Yaşlı kesimin sorunlarıyla, kadın ve ailelerle ilgili çalışmalar yapmayı da planlıyoruz. Yüzde kırka yakın bir kesimi işsiz olan bir toplumda büyük sıkıntılar yaşandığını göz ardı edemeyiz. Tabanla, konusuna hakim uzmanları biraraya getirip verimli çalışmalar yapma gayretindeyiz. Berlin’deki çalışmaların çoğu sorunlu diye bilinen Kreuzberg ve Neukölln’e endekslenmiş bulunuyor. Oysa Türkler, başkentin başka ilçelerinde de yaşıyorlar. Mitte ilçesinde 80 bin, Schöneberg’de 40 bin Spandau’da 15 bin, Charlottenburg’da ise 20 bine yakın yurttaşımız ikamet ediyor. Profesyonel insanları kazanarak önemli hizmetler verebileceğimizi düşünüyoruz. Amatör ve iyi niyetli çalışmaların gerekli ama yetersiz olduğundan yola çıkarak kendi sorunlarımızı çözebileceğimize ve ağırlığımızı koyabileceğimize inanıyoruz.” huzureviz.jpg

HUZUREVİ’NE VEDA EDECEK

Derneğin kurucuları arasında Berlin Türk Cemaati’nden de altı kişinin bulunduğunu belirten Celal Altun, ayrıca Berlin’de faaliyetlerde bulunan altı derneğin de Türk Topluluğu’na katılacağını açıkladı. Celal Altun, Berlin Türk Cemaati Genel Kurulu’nda yapılan seçimin ardından ortaya çıkan tablonun sonucuna göre Türk Huzurevi’nin fahri olarak yürüttüğü proje sorumluluğu görevinin de sona ereceğini sözlerine ekledi.

Hayati Boyacıoğlu – ha-ber.com – berlin