TİMKEN: "ATALARIM DA GÖÇMENDİ !" 

Amerika’nın Berlin Büyükelçisi William R. Timken BWK’yı ziyaret etti ABD Berlin Büyükelçisi William R. Timken, “Küçük İstanbul”da Meslek Okulu BWK’yı gezdi, öğrencilerle ayaküstü sohbet etti, kendi yaşamından örnekler verip “Ben de bir göçmen çocuğuyum!” dedi. Büyükelçi Timken’e Kreuzberg/Friedrichshain İlçesi Belediye Başkanı Doktor Franz Schulz, Jobcenter İlçe Müdürü Stephan Felisiak da eşlik etti. BWK Eğitim Kurumu’nun sahibi ve yöneticisi Nihat Sorgeç, Büyükelçi Timken ile Yeşiller Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Özcan Mutlu’nun da hazır bulunduğu bir yemekte tanıştıklarını ifade etti. Sorgeç, Kreuzberg ilçesinde, göçmenlere mesleki eğitim veren bir kuruluş bulunduğunu can kulağıyla dinleyen Büyükelçi Timken’in okulu merak ettiğini ve ziyaret etmek istediğini söyledi. Berlin resmi yerel televizyonu RBB’nin de adım adım görüntülediği Timken’in BWK ziyaretinde sıcak anlar yaşandı.
usuzunresimoohb.jpg
Okulun metal bölümü öğrencilerinden 23 yaşındaki Özgür Özel, Timken’e BWK’nın taş ve metalden yapılmış “Fritz” adlı maskot heykelciğini takdim etti. Daha önce Göç ve Uyum’dan Sorumlu Devlet Bakanı Profesör Maria Böhmer ve Fransız Çalışma Bakanı Xaver Bertrand’a da sunulan “Fritz” Büyükelçi Timken’i de sevindirdi. Okulun çiçekçilik bölümü öğrencilerinden Laura Nistroj tarafından "floristik" atölyesinde bir buket çiçekle karşılanan Timken cana yakın tavırlarıyla dikkat çekti. Büyükelçi Timken ve beraberindekileri, BWK’nın gastronomi bölümünde Amerikalı aşçı Kevin Moor karşıladı. Moor, Timken’e okulu övüp büyükelçinin onuruna hazırlanan yemeklerin altında kendi imzasının olduğunu söyledi. Timken’e BWK ile bilgiler veren Nihat Sorgeç, önyargıların sadece diyalog yoluyla ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekip BWK’nın ana felsefesinin de bu diyalog olduğunu sözlerine ekledi.

"BURDA HERŞEY BANA TANIDIK GELDİ"

Timken, BWK’yı ziyaretinin ardından okulda onuruna verilen minik resepsiyonda, dedelerinin de 1838 yılında Almanya’dan Amerikay’ya göç ettiklerini söyleyerek “Ben de bir göçmen çocuğuyum!” açıklamasında bulundu. Gençlerin yaşadığı işsizliğin dünyanın en büyük sorunlarından birisi olduğuna dikkat çeken büyükelçi, atalarının kurduğu 108 yıllık bir şirkette 36 bin kişinin çalıştığını söyleyip metalciliğin dede mesleği olduğunu vurguladı. Büyükelçi “Bu okuldaki herşey bana tanıdık geldi!” diye konuştu. Sorgeç’in gençlere yönelik eğitim çalışmalarının geleceğe bir pencere açtığını söyleyen Büyükelçi Timken, büyükelçilik olarak hayata geçirdikleri “Windows on Amerika” programını tanıttı. Göçmen kökenli gençlere Amerika’yı tanıtmak amacıyla hayata geçirdikleri “Amerika’ya pencere” projesi Yönetim Kurulu’na Sorgeç’i de davet eden Timken, BWK’nın şeref defterine “Meslek eğitimi için önemli şeyler yapıldığını gördüğüm bu okula konuk olmaktan çok memnunum. Gençlere destek ve motivasyon sunulmalıdır.” yazdı.
timkenz.jpg 

Hayati Boyacıoğluha-ber.com – berlin