ISPARTA’DA YOLCU UÇAĞI DÜŞTÜ 

Atlasjet Havayolları’nın İstanbul-Isparta seferini yapan ve içinde 49 yolcu ile 7 mürettebat bulunan uçak Isparta’nın Keçiborlu ilçesi Türbetepe mevkiinde düştü. Uçaktan kurtulan olmadığı bildirildi.
Atlasjet Havayolları’nın 4203 sefer sayılı uçağı, saat 00.51’de İstanbul’dan havalandı. Ancak, uçakla saat 01.36’da irtibat kesildi. Yetkililer, uçağın Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na inmek üzereyken temasın kesildiğini kaydettiler.
Atlasjet Havayolları Üst Yöneticisi (CEO) Tuncay Doğaner, ”Uçak havalandıktan sonra Isparta meydan üzerinde kuleyle temasa geçilmiş olup, meydan görülmüş ve bu andan itibaren uçakla irtibat kesilmiştir. Uçakta 49 yolcu, 2’si kaptan, 4’ü hostes 1’i teknisyen 7 mürettebat, toplam 56 kişi bulunmaktadır. Olay öğrenildiği andan itibaren ilgili tüm birimlerin bilgisi olup Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerekli bütün önlemler alınmıştır”dedi. Doğaner, MD83 tipi KK4203 sefer sayılı uçağın İstanbul-Isparta sefer saatinin 23.20 olduğunu, ancak uçağın Priştina’dan İstanbul’a gecikmeli gelmesi nedeniyle 00.50’de rötarlı olarak kalktığını da bildirdi. Bu arada uçaktaki yolcuların yakınları da Atatürk Havalimanı’na gelmeye başladı.

ucakuzun.jpg

”HAYAT EMARESİ YOK”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atlasjet uçağının Isparta’da düşmesiyle ilgili olarak, ”İlk bulgulara göre bir hayat emaresi gözükmemektedir. Arama kurtarma ekipleri halen çalışmalarını sürdürmektedir” dedi. Yıldırım, uçağın inişe geçtiği sırada hava meydanının kuzey batısına 11 kilometre uzaklıktaki Türbetepe mevkinde düştüğünü belirtti. ”İlk bulgulara göre bir hayat emaresi gözükmemektedir. Arama kurtarma ekipleri halen çalışmalarını sürdürmektedir” diyen Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürü ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü’nün Isparta’ya gittiğini, ulaştıklarında gerekli raporlamaları yapacaklarını söyledi. Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Yıldırım, ”Hala ümidimiz hayatta kalanların olduğu yönündedir” dedi.

”UÇAKTAN KURTULAN OLMADI’

Atlasjet Havayolları Üst Yöneticisi Tuncay Doğaner, İstanbul-Isparta seferini yaparken düşen uçakta kurtulan olmadığını bildirdi. Doğaner, Atlasjet’in Florya’daki genel müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, ”Şu anda helikopter, enkazın yanında. Maalesef hayatta kalan olmadığı bilgisini aldık” dedi.

TÜRBETEPE MEVKİNE DÜŞTÜ

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İstanbul’dan Isparta’ya gitmek üzere havalanan ve Isparta yakınlarında irtibat kesilen uçakla ilgili yapılan arama çalışmaları sonucunda, uçağın Keçiborlu ilçesinin 6-7 kilometre güney batısında, havalimanından yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, Çukurören ile Yenitepe köyleri arasında bulunan 1830 metre rakımlı Türbetepe mevkiine düştüğünün tespit edildiğini bildirdi.

AA MUHABİRİ UÇAĞIN ENKAZINA ULAŞTI

Anadolu Ajansı muhabiri Hatice Özdemir, jandarma ekipleriyle birlikte uçağın enkazına ilk ulaşanlar arasında yer aldı. AA muhabiri Özdemir, uçağın büyük ölçüde hasarlı olduğunu belirterek, gözlemlerini şöyle aktardı:
”Uçağın enkazına ulaştık. Enkaz Türbetepe’deki orman gözetleme kulesine yakın bir yerde. Cesetler ortalıklarda görünüyor. Eşyalar ve uçağın parçaları dağılmış vaziyette. Uçağın ön ve arka tarafı parçalanmış. Kanat uçları kırık, cesetler ve uçak parçaları geniş bir alana yayılmış. Cesetlerin kimileri koltuklarla birlikte duruyor. Jandarma ekipleri enkazı güvenlik çemberine almaya başladı. Çevredeki köylerde yaşayan vatandaşlar da enkaz bölgesine geldi. Jandarma, sivil vatandaşları enkaza yaklaştırmıyor. İlk gözlemlerime göre kazadan kurtulan yok. Cesetler torbalara konulmaya başlandı.”

”UÇAĞIN GEÇİŞ NOKTASINDA DEĞİL”

Uçağın enkazı üzerinde helikopterle uçan Isparta Valisi Şemsettin Uzun, ”O bölge uçağın geçiş noktası değil” dedi. Uzun, uçağın düştüğü bölgenin üzerinde helikopterle uçup, gözlem ve keşif yaptıktan sonra Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm güvenlik ekiplerinin ve ambulansların olay yerinde olduğunu belirterek, ”Enkazın üzerinde helikopterle uçtuk. Bütün ambulanslar orada. Uçak oraya nasıl indi anlamak mümkün değil. Sırtın öbür tarafına düşmüş. Ağaçlık ve biraz kayalık bir bölge. Uçak perişan vaziyette. Üzüntülüyüz. O bölge uçağın geçiş alanında değil. Uçakla irtibatın kesildiğini 03.00’te haber verdiler. Uçağı kuleden görmüşler. Hatta hava raporlarını vermişler. İniş için müsait denilmiş. Burdur üzerinden dönüş yapacaktı. Orada bir irtibatsızlık oldu”dedi. Vali Uzun, bölgede uçağın gövdesinin göründüğünü belirterek, ”Gövde var, kanatlar pek yok. Yarım gövde. Gövdenin ön tarafı var. Sağa sola serpilmiş parçalar var. Olay yerine kara yoluyla gidip vatandaşlarla beraber olacağız. Çok üzüldük. Ben böyle bir şey görmedim” diye konuştu. Isparta’nın Keçiborlu ilçesi kaymakamı Alper Faruk Güngör, Atlasjet uçağının Keçiborlu’nun Çukurtepe ve Yenitepe köyleri arasında Türbetepe mevkisinde orman gözetleme kulesinin hemen altındaki tepeye çarparak düştüğünü bildirdi.
Keçiborlu kaymakamı Alper Faruk Güngör ise uçağın Keçiborlu’nun Çukurtepe ve Yenitepe köyleri arasında Türbetepe mevkisinde orman gözetleme kulesinin hemen altındaki tepeye çarparak düştüğünü bildirdi.

MÜRETEBATIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Atlasjet Havayolları’ndan yapılan açıklamada, uçakta World Focus Havayolları personelinden kaptan pilot Ferhat Özdemir, ikinci kaptan Fahir Aksoy ve kabin amiri Çağatay Şirin’in bulunduğu belirtildi. Atlasjet personelinden ise hostesler Mana Topçu, Sinem Hatice Vurgun ve Mümine Bulut’un uçakta görev yaptığı kaydedildi. Uçakta bulunan teknisyenin ise isminin belirlenemediği bildirildi.

YOLCULARIN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Atlasjet Havayolları’nın İstanbul-Isparta seferini yaparken düşen uçakta bulunan yolcuların isimleri belirlendi.
Uçaktaki yolcuların isimleri şöyle:
”Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Kasım Mehmet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan, Sadettin Baysal.” (Anadolu Ajansı )
kazaresmiz.jpg